Pankreas kanseri tedavisi
Pankreas Kanseri Tedavisi
21 Eylül 2020
Cilt kanseri tedavisi
Cilt Kanseri
21 Eylül 2020
Akciğer kanseri nedenleri

Akciğer Kanseri Nedir?


Akciğer kanseri yapısal olarak ,normal akciğerin dokusundan olan hücrelerin ihtiyaç ve kontrol dışı çoğalarak akciğer içinde bir kitle( tümör) oluşturmasıdır. Burada oluşan kitle öncelikle bulunduğu ortamda büyür, daha ileriki aşamalarda ise çevre dokulara veya dolaşım yoluyla uzak oranlara yayılarak (karaciğer, kemik, beyin vb.)gibi hasara yol açarlar. Bu yayılmaya metastaz adı verilir.

Küçük hücreli dışı ve küçük hücreli olarak iki gruba ayrılan akciğer kanseri en sık görülen kanserlerden biridir.


Akciğer Kanseri

Akciğer Kanseri Nasıl Tedavi Edilir?


Küçük hücreli dışı akciğer kanserinde erken teşhis konulduğu takdirde sadece cerrahi yöntemlerle hasta tedavi edilebilmektedir. Her hastanın tedavisi farklı olup tedavi kararında hastalığın yeri, evresi, hastanın yaşı ve diğer sağlık sorunları gibi birden fazla faktör etkilidir. Multidisipliner bir çalışma gerektiren bu tedaviler cerrahi, hedefe yönelik tedaviler radyoterapi , kemoterapi gibi farklı seçenekleri içermektedir.

Hastalığı başka organlara yayılmış hastaların tedavisinde kemoterapi tek seçenek iken günümüzde başarılı bir şekilde yürütülen birçok hedef tedavi, akıllı ilaçlar ile hastalarda olumlu sonuçlar doğurmaktadır. Bu hastalarda tümörden alınan biyopsi deneyimli laboratuvarlarda incelenmeli, tümörün özellikleri saptanarak akıllı/ hedefe yönelik tedaviler uygulanmalıdır. Bu tedaviye uygun olmayan hastalarda ise kemoterapi ile birlikte uygulancak imnunoterapi/aşı tedavileri en etkili tedavi seçeneği olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir