Böbrek Kanseri Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir?

Yemek Borusu Kanseri Tedavisi
Yemek Borusu Kanseri Tedavisi
22 Eylül 2020
Karaciğer Kanseri Nasıl Tedavi Edilir?
22 Eylül 2020
böbrek kanseri

Böbrek Kanseri Nedir?


Çoğunlukla idrarda kan görülmesi ile yoluyla saptanan böbrek kanserinin nedeni yüksek oranda sigara kullanımı ile ilişkilendirilen ancak tedavisi mümkün olan bir hastalıktır.


Böbrek Kanseri Belirtileri


İdrarda kan bulunması sonucu idrarın pembe, kırmızı ya da kola renginde görünmesi geçmeyen sırt ya da yan ağrıları, iştah kaybı Açıklanamayan kilo kaybı, yorgunluk, başlayıp kendiliğinden geçen ateş (aralıklı)dir.Böbrek Kanseri Tedavisi


Hastalık yayılma göstermemiş ancak tümör tespit edilmişse tedavinin en önemli aşamasını oluşturan kısım böbreğin tamamının yada eğer uygunsa sadece tümörün çıkarılmasıdır. Böbrek tümörlerinde ne yazık ki kemoterapi ve radyoterapinin etkisiz olmaktadır.

Bu yüzden hem erken hem ilerlemiş evrelerde kemoterapi verilmesi uygun değildir.Ancak birçok hedefe yönelik/akıllı ilaç seçeneği yayılmış yada ameliyatı mümkün olmayan hastalarda birçok tercih nedeni olmaktadır. Böbrek kanserinde aşı tedavileri etkili olarak kullanılmaktadır.

Ülkemizde hastalığı yayılma gösteren birçok böbrek kanseri hastası tamamı kullanımda olan akıllı, hedefe yönelik seçenekler ile uzun süre kronik hastalık şeklinde tedavi görmektedir. Fakat bu aşamada her hastanın kendi bünyesine göre bireysel karar verilmesi etkili olduğu için hangi akıllı ilacın ne zaman verileceği ve vücudun direncini güçlendirerek kanseri tedavi eden immunoterapilerin ne zaman devreye sokulacağının kararı çok önemli hale gelmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir