Karaciğer Kanseri Nasıl Tedavi Edilir?
22 Eylül 2020
Gırtlak Kanseri
Gırtlak Kanseri Nasıl Tedavi Edilir?
22 Eylül 2020
Akıllı ilaçla kanser tedavisi

Mide Kanseri Nedir?


Mide kanseri ve gastrik kanser, sindirim sistemi organlarından midenin herhangi bir parçasından gelişebilen bir kanser türüdür.Ülkemizde çok rastlanan kanserlerden biri Mide kanseridir.


Mide Kanserinde Belirtiler Nelerdir?


Mide kanseri erken dönemde hiçbir belirti vermeyebilir. Mide kanserinin belirtileri arasında ilk göze çarpan hazımsızlık ve şişkinliktir. Mide kanseri olan kişilerin büyük bir kısmında kansızlık görülmektedir. Mide kanserinin ileriki safhalarında ise; karın ağrısı, bulantı, kusma, yemek yedikten sonra şişkinlik, kilo kaybı görülmektedir. Özellikle daha önce benzer şikâyetleri olmayan 40 yaş üstü hastaların hazımsızlık ve kilo kaybını mutlaka önemsemeleri gerekir.


Mide Kanserinde Tedavi


Erken safhada yakalanan hastalıklar haricinde birçoğunda ameliyat sonrası hastalığın nüksetmesi ve yayılmasını önlemeye yönelik radyoterapi ve kemoterapi uygulanmaktadır.

Bu hastaların bir kesiminde bu eforlara rağmen hastalık tekrarı ve yayılması görülebilir. Bir kesiminde ise yayılmış hastalık şeklinde ortaya çıkabilmektedir. Hastalığı yayılmış olanlarda tümör özelliklerine göre akıllı ve hedefe yönelik ilaçları kapsayan alternatifler uygulanabilmektedir.

Tümör dokusunda bulunan bazı reseptörlere karşı geliştirilen antikor tedavisi sayesinde bazı hastalarda tek başına kemoterapiye kıyasla çok iyi sonuçlar alınabilmektedir. Yine bu hasta grubundan uygun olanlara hastalık başlangıcında veya sonraki evrelerde İmmunoterapi uygulanmaktadır. Hastaların kanser hücrelerine karşı vücut savunma sistemi güçlendirilmekte ve bu nedenle yayılmış hastalıkta bile çok iyi ve uzun süreli faydalar görülebilmektedir.

Mide kanseri hastalığının herkeste aynı, normal bir tedavisi yoktur. Her hasta kendi tümör özelliklerine göre değerlendirmektedir. Kemoterapili veya kemoterapisiz seçeneklerin değerlendirilmesi ve en uygun tedavinin hastalara sunulması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir