Prostat Kanseri Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir?

tiroid kanseri tedavisi
Tiroid Kanseri Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir?
22 Eylül 2020
Yumuşak doku kanseri teedavisi
Yumuşak Doku Kanseri (Sarkom) Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir?
22 Eylül 2020
Prostat Kanseri Tedavisi

Prostat Kanseri Nedir?


Erkek üreme sisteminde yer alan bir bez olan prostatta gelişen Prostat kanseri genellikle erkeklerde görülür ve ilerleyen yaş ile birlikte sıklığı artar.Bazı hastalarda yavaş seyir ederken bazı vakalar hızlı seyirli olup, kısa sürede başka organlara, özellikle kemiklere ve lenf düğümlerine yayılır.


Prostat Kanseri Belirtileri Nelerdir?


Prostat kanseri hastalarda ilk zamanlar hiçbir belirti görülmeyebilir ancak İlerleyen aşamalarda işemede zorluk, idrarda kan ya da işeme sırasında ağrı gözlenebilir.Benzer şekilde düşük alyuvardan kaynaklanan yorgunluk hissi belirtisi ise ileri aşamada ortaya çıkar iyi huylu prostat büyümesi olarak bilinir.


Prostat Kanseri Sebepleri Nelerdir? Nasıl Tanı Konulur?


Hastaların yaklaşık %99’u 50 yaşın üzerindeki kişilerin oluşturduğu ve ileri yaş, ailede hastalık geçmişi ve ırk prostat kanseri riskini artıran başlıca nedenlerdir. Hastalık riskini 2 ila 3 kat yükselten daha birinci derece akrabalarda bu hastalığın taşınmasıdır  İşlenmiş et,  kırmızı et ya  da süt ürünleri açısından zengin ya da belli sebzelerin yeterli alınmaması. Hastalıkta rol oynayan diğer faktörler arasındadır. Biyopsi yoluyla teşhis edilen prostat kanseri tıbbi görüntüleme ile de vücudun diğer kısımlarına yayılıp yayılmadığını belirlenebilir.


Prostat Kanseri Nasıl Tedavi Edilmektedir?


Teşhisi biyopsi yoluyla konulan prostat kanserinin tedavisi; henüz çok ilerleme göstermeyen başlangıç evresindeki hastalalar için yeni geliştirilmiş akıllı ilaçların kullanımı ile metastazların önlenmesi konusunda ilerlemeler kaydedilmiş olup uygun hastalarda bu gibi sonuç odaklı tedaviler tercih edilmektedir.İleri Evredeki Prostat Kanseri Hastalarında Tedavi Nasıl Olmalıdır?


Prostat kanseri için ilk zamanlar kemoterapi tedavisi tercih edilirken günümüzde yeni geliştirilmiş hormonal tedaviler ile kemoterapiye duyulan ihtiyaç azalmıştır. İleri evre kanserli hastalarda erkeklik hormonunu baskılayıcı tedavi yöntemleri ile hastalık uzun süre kontrol altında tutulur, Yeni geliştirilmiş olan ve bir kısmı da ülkemizde kullanılan hormon baskılayıcı tedavi yöntemi akıllı ilaçlarla metastazları engeller. Kemik metastazlarına karşı geliştirilmiş olan yeni ilaçlarla da ağrı, kırık ve benzeri durumlar büyük oranda önlenir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir